CARMILA

Temat: Wrześniowe szkraby PART VI
Alucca przepraszam za to przeoczenie, wychodza braki w siedzeniu na forum . Tys w sumie najbardziej produktywna:) Taka pszczólka forumowa.
Z tym co piszesz odnosnie zdrowia masz calkowita racje, glowa to nasz komputer, zreszta nerwy sa zawsze zlym doradca i zjadaja organizm tak samo jak choroba. Dobre nastawienie na wiele sie zda, ale nie umiem jeszcze nad tym panowac.

Dostalam wyniki i wyszla gr. II , ale opis mam identyczny jak przy tej trzeciej, dwie cytologie w roznych laboratoriach robione, ta dziesiejsza niestety w moim miescie w klinice, ktora ma zla opinie, ale tu mialam mozliwosc zrobic najszybciej badanie. Oczywiscie mam nadal silny stan zapalny, ktorego nie moge wyleczyc od 6 miesiecy a do tej pory nie zrobiono mi nawet antybiogramu, tylko jestem faszerowana antybiotykami, ze wzgledu na liczne leukocyty wynik malo czytelny. Jedziemy do Sanoka w nastepnym tygodniu, tam w swieta bylam na pogotowiu ratunkowy bo tez mam problemy z pecherzem i drogami moczowymi, opowiedzialam o swoich przygodach z gr. III i stwierdzili "kochana nie tedy droga, trzeba wpierw zrobic posiew, zeby wiedziec co leczyc, u nas bys juz dawno miala po sprawie". Mam zaufanie do lekarzy sanockich, jade sie tam podleczyc.

Izuś dziekuje za modlitwe, uwielbiam Cie.
karola piekne te Twoje robaczki:)
a Zuzia Gabiowa malo widoczna, ciekawam jak tam jej fryzura pod czapka wyglada

Sciskam wszystkie
Źródło: maluchy.pl/forum/index.php?showtopic=57328Temat: cytologia grupa III
Cytologia prawidłowa - w opisie zaznaczone są tylko prawidłowe komórki nabłonka płaskiego i gruczołowatego – endocervix, co wskazuje, że wynik jest prawidłowy, odpowiada dawnej grupie I.
Cytologia prawidłowa z łagodnym stanem zapalnym - w opisie znajdują się komórki prawidłowe i nieliczne komórki świadczące o stanie zapalnym, który z dużym prawdopodobieństwem może ustąpić samoistnie.
Cytologia prawidłowa ze stanem zapalnym - w opisie są zaznaczone komórki prawidłowe, pojedyncze leukocyty i komórki świadczące o stanie zapalnym. Taki wynik odpowiada dawnej grupie II.
AGUS/ASCUS. Wynik nieprawidłowy - w opisie zaznaczone są komórki świadczące o stanie zapalnym, trudne do jednoznacznej klasyfikacji. Jednak nie ma jeszcze nieprawidłowych komórek, z których mogą powstawać nowotwory.
Obraz cytologiczny odpowiada Bethesda LSIL - wynik nieprawidłowy. Oznacza to, że w rozmazie pojawiły się pojedyncze komórki, z których mogą powstawać nowotwory. Zwykle świadczy to o ostrym stanie zapalnym i odpowiada dawnej grupie III.
Obraz cytologiczny odpowiada Bethesda HSIL - wynik nieprawidłowy. W rozmazie są liczne komórki, z których mogą powstawać nowotwory.


czy to znaczy ze jestem pomiedzy II a III?
juz nic nie rozumiem :(
Źródło: cytologia.fora.pl/a/a,4.html


Temat: wyniki cytologii
Lekarz wykryl u mnie nadzerke, wielkosci 5gr. Skierowal mnie na cytologie, mam juz wyniki i jest wpisane cos takiego: papanicolaou: II gr. ayre 1B° a w uwagach : liczne leukocyty.
Rozumiem ze mam druga grupe, ale o co chodzi z reszta? Do wizyty jeszcze troche a ja chcialabym juz hos troche wiedziec :)
Źródło: forum.antykoncepcja.pl/viewtopic.php?t=11391


Temat: wynik cytologii
odebralam wyniki cytologii...w rozpoznaniu cytologicznym wyszla grupa II - wiec wszystko ok. ale dalej w uwagach mam napisane "obraz cytologiczny z odczynem zapalnym-obecne liczne leukocyty"
moze ktos umie to mi wyjaśnic:)
Źródło: forum.antykoncepcja.pl/viewtopic.php?t=17157


Temat: wyniki cytologii
no właśnie każdy mówi trochę co innego, bo niestety pojęcie "nadżerki" jest bardzo szerokie. Tu jest wypowiedź Eksperta na podobne pytanie. Na forum wizażu znalazłam artykuł którego fragment zamieszczę poniżej.
co do 2 grupy - stan zapalny; ayre 1B° - nie mam pojecia; liczne leukocyty - stan zapalny.
wg mnie (ale mnie ten problem nie dotknął, więc mam średnie pojecie) to zanim podejmie się jakieś leczenie to chyba diagnozować dalej - kolposkopia
Swego czasu gin też mi powiedziała że mam nadżerkę, ale malutką, tylko do obserwacji. (Wszystkie cytologie odkąd pamiętam to był st.II, stany zapalne chleb powszedni). I nic z nią nie zrobiłam, obserwowałam - tzn gin. A od jakiegoś czasu - infekcja to moze 1 w roku, cytologia I, szyjka "bardzo ładna" (jak sie dopytywałam ginki, czy tam nic nie ma to dostałam taki komplement). Na własnym przykładzie doświadczyłam wiec tych "skutków ubocznych" tabletek, o których dowiedziałam się dopiero wtedy gdy przestałam je brać :)

"Nadżerka - problem źle rozpoznany
"Pojęcie nadżerki jest w naszym kraju ogromnie nadużywane przez ginekologów, którzy nie stosując koloposkopii, z reguły nie odróżniają nadżerki od ektopii gruczołowej. Nadżerka to stan, w którym nie ma nabłonka. Natomiast gdy zamiast nabłonka płaskiego szyjkę pokrywa nabłonek gruczołowy, co uwidacznia się makroskopowo jako czerwona zmiana w obrazie kolposkopowym, widzimy nabłonek gruczołowy zamiast wielowarstwowego płaskiego, a więc mamy do czynienia nie z nadżerką, lecz ektopią gruczołową. A ektopia gruczołowa nie jest stanem patologicznym, nie wymaga żadnego leczenia, w obrębie tej ektopii zachodzi fizjologiczny proces zastępowania nabłonka gruczołowego przez nabłonek wielowarstwowy płaski, tzw. proces metaplazji płaskonabłonkowej. Interwencji wymaga co najwyżej stan zapalny, jaki może towarzyszyć temu procesowi. Czasem też należy uregulować cykl hormonalny kobiety. I to wszystko. Ektopia gruczołowa goi się sama - pod nabłonkiem gruczołowym znajdują się niezróżnicowane komórki rezerwowe, które dojrzewając, różnicują się w kierunku komórek nabłonka płaskiego. W ektopii wypalanie czy jakakolwiek inna interwencja jest błędem w sztuce, szczególnie karygodnym w przypadku dziewcząt i młodych kobiet" - przestrzega prof. A. Basta.
Nawet do 99 proc. zmian rozpoznawanych przez lekarzy bez badań kolposkopowych jako nadżerka to ektopia. Prawdziwą nadżerkę trzeba jednak dokładnie zbadać, by wykluczyć proces nowotworowy i dopiero wtedy leczyć."

trochę OT: właśnie przeczytałam to raz jeszcze i przypomniało mi się co ostatnio mi gin powiedziała odnoście "(...)niezróżnicowane komórki rezerwowe, które dojrzewając, różnicują się w kierunku komórek nabłonka płaskiego(...)" że właśnie te niezróżnicowane komórki są o tyle niebezpieczne że są bardziej podatne na zmiany nowotworowe (jeśli oczywiście są inne onkogenne czynniki) i dlatego ujście szyjki jest takie newralgiczne bo tam się spotykają dwa typy nabłonka - z kanału szyjki walcowe i z "zewnątrz" płaskie (albo coś podobnego, może trochę pomyliłam)
Ja przede wszystkim poszłabym do innego gina. Pozdrawiam
Źródło: forum.antykoncepcja.pl/viewtopic.php?t=11391


Temat: czy to międzybłoniak opłucnej???
Witam,

mamy problem z diagnozą babci. Babcia ma 75 lat. Na początku czerwca trafiła do szpitala z płynem w prawej jamie opłucnowej. Aktualnie babcia po wykonaniu badań i odciągnięciu płynu została wypisana do domu bez postawienia diagnozy. Są tylko hipotezy, niestety lekarze podejrzewają śródbłoniaka opłucnej. Podejrzewają, że jest to nowotwór wtórny, ale nie mogą znaleźć ogniska pierwotnego. Babcia czuje się lepiej (od kiedy nie ma w płucach płynu), nie straciła na wadze, nie ma krwi w kaszlu, kaszle, ale niewiele, nie gorączkuje.

Oto wyniki badań jakie mamy:

Badanie z dnia 11.06.2010
PO, 55.4 mmHg, PCO, 35.0 mmHg, pH 7.460 ., BE 1.0 mmol/l, BEecf 0.5 mmo/l, cHC03st 25.2 mmol/l, ctO2, 19.0 -,

Badanie z dnia 14.06.2010
Kreatynina 0.9 mgldl, Bialko calkowite 5.4 gldl, Glukoza W osoczu 108.3 -, Sód 133.0 mmol/l, Potas 3.5 mmol/l, HCT 40.0 %, RBC 4.63 10^12 /l, HGB 13.6 g/dl, WBC 10.2 10^9/l, MCV 86.4 fl, MCHC 34.0 g/dl, MCH 29.4 pg, PLT 406 10^9/l , Wskaznik protrombinowy 113 %, INR 0.93 -,

Badanie z dnia 14.06.2010
Bialko W PJC 4.2 gldl, Granulocyty obojetnochlonne 4 %, Komorki limfocytowe 92 %, Komorki monocytowe 1 %, Komorki
Srodblonka 3 %, Uwagi Dosc liczne erytrocyty W preparacie. %, Rodzaj plynu Plyn z jamy oplucnej. -, Barwa i6lta -, po
odwirowaniu i6lta -, Przejrzystosc lekko metna -, po odwirowaniu klarowna z krwawym osadem -, pH 8 gn, Odczyn zasadowy -, Cieiar wlaSciwy 1.010 -, Pr6ba Rivalty dodatnia -, Pr6ba Sochanskiego ujemna -, Nablonki okrqgle 0-2 W p.w.+poj.skupiska W p.w. -, Leukocyty 15-25 W p.w. -, Erytrocyty Swieze gesto zalegaja pole widz. -, Inne -, Uwagi -,

Badanie z dnia 17.06.2010
CEA 0.98 ng/ml, CA 125 89.64 U/ml, CA 15-3 68.43 U/ml,

Badanie z dnia 21.06.2010
CRP 8.30 mg/l, D-Dimery 2.958 ug/ml, S6d 137.0 mmol/l, Potas 4.8 mmol/l, PO2 61.0 mmHg, PC02 40.2 mmHg, pH 7.417 ., BE 0.8 mmol/l, BEecf 0.8 mmol/l, eHC03st 24.9 mmol/l, ct02 19.3 -, HCT 42.1 %, RBC 4.67 10^12/l, HGB 13.8 g/dl, WBC 8.5
10^9/1, MCV 90.1 fl, MCHC 32.8 g/dl, MCH 29.6 pg, PLT 394 10^9/l, NEUT 4.8 10^9/l, NEUT% 56.0 %, LYMPH 2.8 10^9/l, LYMPH% 32.9 %, MONO 0.7 10^9/l, MONO% 8.3 %, E 0 0.2 10^9/l, EO% 2.4 %, BASO 0.0 10^9/l, BASO% 0.4 %, Wskainik
protrombinowy 139 %, INR 0.83 -,


RR: 125/70, 110/70, 100/60, 120/80
OB: 14; 34 OT: lOmm


Pozostale wyniki
Badanie bakteriologiczne plyn z jamy oplucnowej
posiew jalowy
Badanie cytologiczne plyn z jamy oplucnowej 7303 ;7309
widoczne sa grupy atypowych komorek
Badanie cytologiczne popluczyny oskrzelowe 7319
W rozmazach widoczne sa poj. komorki atypowe

Diagnostyka

EKG z dn. 1 1.06.201 0
Lewogram. Rytm zatokowy miarowy z czestoscia 72 u/min. Cechy niedotlenienia misnia serca.

RTG klatki piersiowej p-a z dn. 15.06.2010
klatka piersiowa symetryczna. Lewa kopula przepony o policyklicznym obrysie, prawa niewidoczna. Jednolite zacienienie srodkowej i dolnej czesci pluca prawego siegajqce do wysokosci przedniego odcinka IV zebra o charakterze plynu W jarnie oplucnowej. Lewe pole plucne bez zmian anatomicznych. Wneka lewa o charakterze naczyniowyrn, prawa niewidoczna. Sylwetka serca o niewidocznym prawym obrysie.

RTG klatki piersiowej p-a + bok prawy z dn. 16.06.2010 ( po punkcji)
Widoczna czesciowa regresja plynu w prawej jamie oplucnowej siegajacy do wysokosci przedniego odcinka VI-go zebra, z plynern w bruzdzie miedzyplatowej. Poza tym obraz jak poprzednio.

RTG klatki piersiowej p-a z dn. 21 .O6.2OlO
Widoczna dalsza czesciowa regresja plynu prawej jamie oplucnowej.

TK klatki piersiowej 17-06-201 Or
W badaniu TK klatki piersiowej widoczny plyn w prawej jamie oplucnowej wokol plata dolnego i srodkowego pluca prawego o gr. warstwy do 3,4cm oraz tworzacy ograniczona kolekcje w gornej czesci szczeliny rniedzyplatowej skosnej o gr. do 4crn. Niewielka ilosc
plynu na poziomie plata gornego o gr. do 1cm. Wtorne zmniejszenie objetosci i powietrznosci plata dolnego i srodkowego z obecnoscia pasmowatych obszarow niedodmowych podoplucnowych oraz wzdluz przegrod miedzyzrazikowych. Grudkowe zwapnienie o sr. 0,5crn W seg. 5 plata srodkowego pluca prawego. Dyskretne zmniejszenie powietrznosci tkanki plucnej w okolicach podoptucnowych rowniez w zakresie segmentow jezyczka pluca lewego. Poza tym W zakresie miazszu pluc innych zmian
ogniskowych nie wykazano. Serce nieco wieksze. Zwapnienia w chrzastkach oskrzeli glownych oraz blaszkowate zwapnienia w scianach luku aorty. Grudkowe zwapnienia na przedniej granicy oskrzela posredniego po stronie prawej - zwapniale wezly chlonne??
Poza tyrn struktury srodpiersia przedstawiaja sie prawidlowo.Przytchawiczo po stronie prawej widoczne jedynie poj. drobne wezly chlonne o sr. do 1cm. Nie wykazano obecnosci powiekszonych wezlow chlonnych srodpiersia ani wnek. Objete obszarem badania struktury kostne poza zmianami zwyrodnieniowymi kregow piersiowych innych zmian ogniskowych nie wykazuja.Podprzeponowe czesci narzadow miazszowych jamy brzusznej objete zakresem badania zmian ogniskowych nie wykazuja.
Źródło: forum-onkologiczne.com.pl/forum/viewtopic.php?t=1610